Prikaz knjige Dječja Priča, Visinko K. 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 3 | Nivo: Visoka strukovna škola za obrazovanje vaspitača

„Велика је потреба за његовањем и развијањем живе људске речи у обитељи, дјечјему вртићу и школи. Књижевним се изразом може битно утицати на унутрашњи живот реципијента и на његове језичке и комуникацијске способности. Слушањем, читањем и казивањем књижевних текстова стјече се литерарно искуство, у процесу којега, уз обитељ и одгојитеље, особиту улогу има учитељ књижевности. Пракса високошколске наставе истиче важност даровитости будућих учитеља књижевности. Дјечја прича може бити изврстан пут у развијању осјетљивости за књижевни израз.“ (Карол Висинко, Дјечја прича, 197. стр.)
У књизи Дјечја прича, ауторка говори о историји и теорији дечје приче, о њиховој рецепцији и интерпретацији у раду са децом предшколског и основношколског узраста. Ауторка ове књиге истиче да су историјски развој и теорија дечје приче уско повезани са њиховом реализацијом у активностима и уопште раду са децом предшколског и основношколског узраста. Висинко је у овој књизи сјединила и радове које је излагала на разним научним и стручним скуповима, а који су везани за њено истраживање рецепције и интерпретације европске и хрватске дечје приче. Књига је конципирана тако да су сви радови, који су настали појединачно, уједињени и на тај начин међусобно допуњени.
Књига Дјечја прича је подељена у четири сегмента. У првом сегменту књиге ауторка говори о темељима литерарног искуства, о потреби, значају и вредности књижевног израза у животу сваког човека, односно говори о кризи живе људске речи, о потребама за поетским изражавањем како у вртићу, школи, тако и у породици, о оспособљавању детета за интерпретативно читање и поетско казивање и уопште говори о стицању литерарног искуства. У другом делу књиге ауторка говори о историјском развоју и теорији дечје приче. Висинко, у овом делу, одређује појам дечје приче и бајке, описује повезаност детета и бајке, даје дефиницију фантастичне приче и износи разлику између бајке и фантастичне приче.
У делу који се односи на рецепцију дечје приче, Висинко износи резултате истраживања које је спроводила у периоду између 1997. и 2004. године. Приказом резултата Висинко истиче важност дечје приче у породици, вртићу и школи, износи лична запажања и даје многобројне примере везане за присуство приче у дечјем породичном окружењу, вртићу и школи, о облицима интерпретације приче у наведеним дечјим окружењима, о дечјем изражавању доживљаја приче и начину показивања заинтересованости детета за причу. У спроведеном истраживању испитаници су били васпитачи, родитељи деце предшколског узраста, учитељи, родитељи деце основношколског узраста и један број студената – будући учитељи. Висинко, не само што даје примере и лична образложења, она у овом делу књиге отвара и поставља многа проблемска питања везана за рецепцију и интерпретацију приче код деце.
Највећи део књиге посвећен је интерпретацији дечје приче где ауторка, између осталог, истиче и вежбе читања и писања које су од великог значаја када је у питању овај књижевни жанр.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!